Múzeum Danubiana /* */

Múzeum Danubiana

Necelých 20 kilometrov južne od centra Bratislavy na cípe polostrova v strede mohutného toku Dunaja bolo 9. septembra 2000 otvorené jedno z najmladších európskych múzeí moderného umenia – Danubiana Meulensteen Art Museum. Rieka Dunaj mu prepožičala svoje meno a to ostatné je výsledkom nadšenia a iniciatívy holandského zberateľa a podporovateľa umenia Gerarda H. Meulensteena a slovenského galeristu Vincenta Polakoviča.

Nezvyčajná poloha na rozhraní troch susediacich krajín Slovenska, Rakúska a Maďarska, veľkolepý kontrast šírej vodnej hladiny, vysokej oblohy a nekonečných brehov hrádze vytvárajú rámec pôsobivej architektúry, evokujúcej tvary rímskej galéry uviaznutej na plytčine. Celková architektúra Danubiany bola navrhnutá tak, aby zabezpečila priestor pre rozličné výstavné aktivity. Vo veľkej sále na poschodí sa striedajú prehliadky svetových umelcov, na prízemí je predajná galéria súčasného umenia, priestor pre komorné výstavy, audiovizuálne centrum a prednášková sála. Interiér dopĺňa Art Shop so širokým výberom katalógov, umeleckých publikácií, pohľadníc, plagátov, grafík slovenských výtvarníkov, suvenírov a útulná kaviareň, ktorá presahuje rámec interiéru a umožňuje návštevníkom posedieť si pri káve priamo na brehu Dunaja. Okolitý park s rozlohou osem tisíc metrov štvorcových prezentuje sochárske diela slovenských a svetových autorov, ktoré na pozadí zelene, vodnej hladiny a vzdialenej panorámy mesta dostávajú nové dimenzie. Polostrov umenia ponúka jedinečnú symbiózu výtvarných diel, modernej architektúry a výnimočnej okolitej prírody.

Za desaťročie svojej existencie pripravila Danubiana Meulensteen Art Museum desiatky výstavných projektov, ktoré si prišlo pozrieť viac ako štvrť milióna návštevníkov. Naplnila tým svoje hlavné poslanie – zbližovať kultúry, blízke i vzdialené a spoznávať iné druhy umenia priamym vizuálnym vnímaním. Žiadne digitálne médium nie je schopné sprostredkovať priamy zážitok s umeleckým dielom. Hlavným cieľom Danubiany je tento zážitok zrealizovať. Vďaka nemu vyvíja činnosť, ktorá na Slovensko pravidelne prináša domáce a zahraničné výstavy v rozsahu, aký tu doteraz nemal obdobu. Orientáciou na figuratívnu a abstraktnú expresívnu maľbu umožnila predstaviť publiku vo svojich moderných presvetlených výstavných sálach diela špičkových domácich i zahraničných umelcov.

Zdroj: www.danubiana.sk

Autor

Komentovanie je vypnuté.